Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz Uherskohradišťsko Vsetínsko Zlínsko Kroměřížsko
Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz
Přidat do Oblíbených stránek Nastavit jako výchozí stránku Nápověda A. D.   
    
 HLEDÁNÍ:
VÁŠ ROZCESTNÍK A PORTÁL ZLÍNSKÉHO KRAJE
| PAMÁTKY | KULTURA | TURISTIKA | DOPRAVA | OBCE & MĚSTA |
| ROZCESTNÍK | WEBKAMERY | FIRMY | ČLENĚNÍ KRAJE | O KRAJI |
Mapa regionu
   KM - KROMĚŘÍŽ
   UH - UHERSKÉ HRADIŠTĚ
   ZL  - ZLÍN
   VS  - VSETÍN
 

   Památky Zlínského kraje

 Seřadit památky podle:
 - abecedy       
 - typu   


                            HLEDÁNÍ

 

  Obce & města Zlínského kraje

Obce & města Zlínského kraje:
B C D F H CH J
K L M N O P R
S Š T U V Z Ž
 
  Napište nám...
  Prameny a literatura
  Statistika návštěvnosti
  Spolupráce a poděkování
  Přidat objekt, památku...
  Zasílání novinek ze serveru
  O portále
 
 
O B C E  &  M Ě S T A
:: STRÁNÍ ::

Úvodní stránka obce nebo města Historie obce nebo města Turistika, památky, zajímavosti... Objekty, instituce a firmy působící v obci/městě Kultura, služby, aktivity Spolky, kluby, sdružení Fotogalerie obce nebo města Ostatní informace o sídle

        Obec Strání se nachází na jižní Moravě, v jihovýchodním cípu Zlínského kraje. Je příhraniční obcí, její katastr přímo sousedí se slovenskými obcemi – např. Moravské Lieskové. Rozkládá se v údolí, které je z velké části ohraničeno horami a kopci – v blízkosti se nachází i nejvyššíZnak obce hora Bílých Karpat, Velká Javorina – 971 m.n.m. Má více než 3.800 obyvatel, jejich průměrný věk je 35,2 let. Obec je rozdělena na dvě části – Strání a Květnou, které však tvoří jeden celek.
       Celá oblast je známá díky svým kulturním tradicím a zvykům. Ani Strání není výjimkou. K neodmyslitelným událostem se řadí fašankové slavnosti a straňanské hody. Mimoto jsou zde pořádány mnohé akce, a to jak místního významu – například pro děti Výlet do pohádky či Pochod rodičů s dětmi, i akce s mezinárodní spoluprácí – Javorinské slavnosti, kterých se účastní i špičkoví politici z české i slovenské strany. Tradicí se stal silvestrovský přechod Bílých Karpat, který končí slavnostním zapálením Vatry přátelství na náměstí ve Strání. Aktivně zde působí několik sborů dechových hudeb a také folklórní soubor, který je zván na festivaly po celé Evropě – v minulých letech se zúčastnil festivalů ve Francii, Maďarsku a mnoha městech v ČR.
       V obci funguje základní škola, dvě mateřské školy, knihovna, ordinaci zde mají dva praktičtí a jeden dětský lékař, také dva stomatologové. Dopravu obstarává společnost ČSAD Uherské Hradiště. Funguje zde hraniční přechod, který je však přístupný pouze osobním automobilům, autobusům a nákladním automobilům do hmotnosti 3,5 tuny. Obec je plně plynofikována, kanalizace ústí do čističky odpadních vod. Každá část obce má svoji poštu. Okolní kopce skýtají dostatek vodních zdrojů, proto obec disponuje vlastním vodovodem, na který je napojena většina obyvatel.
       V posledních několika letech byl v obci vybudován dům s pečovatelskou službou, naučná stezka, prodloužen lyžařský vlek a instalováno osvětlení sjezdovky, proběhla rekonstrukce rybníka a opravou prochází i kulturní památka, kostel Povýšení sv. Kříže.

       Příhraniční obec leží v povodí řeky Klanečnice mezi Velkou Javořinou a Velkým Lopeníkem 15 km jihovýchodně od Uherského Brodu.
        Poprvé se připomíná v polovině 14. století jako městečko s tvrzí, farním kostelem a dvorem. Městečko vyrostlo jako středisko při hranici, vybíralo se zde mýto. Tvrz stávala uprostřed městečka a náležela místnímu vladyckému rodu. Za husitských válek byla tvrz pobořena a městečko pokleslo na ves. Na sklonku 15. století znovu vzrostl hospodářský význam a Strání je znovu označováno jako městečko. Od 16. století náleželo Strání k ostrožskému panství.Blízkost uherské hranice se projevila častými nepřátelskými vpády, v 17. století zanikla tvrz, v letech 1663 a 1683 byla obec zčásti vypálena, stejně jako v roce 1705.
       Z hlediska hospodářského měla obec vždy zemědělský a pastevecký charakter, od 2. poloviny 18. století nacházela část obyvatelstva zaměstnání ve sklárně v sousední Květné.
       K významným památkám patří původní lovecký zámeček Lichtenštejnů, který byl rekonstruován pro potřeby obce, dále dům „Třicátek“, v němž se do roku 1918 vybíralo mýto. V obci je rovněž několik památkově chráněných lidových stavení. Farní kostel Povýšení sv. Kříže stojí v místech někdejší tvrze, byl postaven místo starého kostela v roce 1749. Dodnes se zde udržely bohaté lidové zvyky, kroj i hudba. V období masopustu se zde konává festival.

 Profil sídla 
    sídlo: STRÁNÍ
 Kód ZUJ:  
 Počet obyvatel:  
 Rozloha katastru:  
 Nadmořská výška:  
 Souřadnice GPS:  
 Starosta:  
 Kontakt:  Na Kopci 321 , 687 65 Strání
 Telefon:  572 695 211
 Fax:  572 695 234
 E-mail:  strani@strani.cz
 Oficiální WWW obce:  http://www.strani.cz
 Poloha obce/města:  v povodí řeky Klanečnice mezi Velkou Javořinou a Velkým Lopeníkem 15 km jihovýchodně od Uherského Brodu
 Školství:  
 Pošta:  687 65 Strání
Kulturní nebo společneské akce a pořady v sídle
Přidatditovat informace k tomuto sídlu
Památky východní Moravy
2001-2024  Památky východní Moravy - www.pamatky-vm.cz. E-mail: info@pamatky-vm.cz
Design a www aplikace stránek:  Martin Zvonek
Všechna autorská práva k obsahu jsou vlastnictvím jejich majitelů